Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuProwadzenie działalności gospodarczej w Rumunii

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Julianna Jurasek | 2017-01-25 11:21:37
rumuniia, działalność gospodarcza, zakładanie spółek

Prowadzenie działalności gospodarczej w Rumunii po wprowadzonych w 2017 roku zmianach w kodeksie podatkowym

Zakładanie działalności gospodarczej na rynku rumuńskim odbywa się na podstawie aktów prawnych: Ustawa Nr 26/1990 o rejestrze handlowym (aktualizowana ustawą nr 152/2015  opublikowana w M.Of. 519 z dnia 13.07.2015 r.), Ustawa nr 31 z 16/11/1990 o spółkach handlowych z późniejszymi zmianami i aktualizacjami, Ustawa nr 227/2015 dot. kodeksu podatkowego z późniejszymi aktualizacjami, które określają zakładanie, funkcjonowanie i kwestie podatkowe firm otwieranych w Rumunii.

 

Spółki zagraniczne i organizacje gospodarcze mogą zakładać swoje przedstawicielstwa w Rumunii za zgodą ministerstwa odpowiedzialnego za gospodarkę. Wydawane zezwolenia obejmują: przedmiot i warunki wykonania działalności, czas oraz siedzibę. Jeżeli dany inwestor zagraniczny zdecyduje się na otwarcie pełnej działalności gospodarczej może wybrać jedną z 5 form spółek handlowych: spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjne, komandytowe, komandytowo-akcyjne i spółki partnerskie. Zdecydowanie dominującą formą organizacji gospodarczej jest spółka z o.o. i taką też formę rekomendujemy przy rozpoczynaniu działalności w Rumunii. Generalnie można powiedzieć, że przedstawicielstwo w Rumunii ma jedynie funkcje reprezentacyjne a z jego prowadzeniem związane są wysokie koszty jak np. 4500 EUR podatku ryczałtowego czy 1300 USD licencji rocznej.

 

Etapy założenia firmy zostały szczegółowo opisane pod linkiem: https://romania.trade.gov.pl/pl/rumunia/przewodnik-po-rynku/150639,rejestracja-firmy-w-rumunii.html

 

Podobnie jak w wielu innych krajach europejskich, każdy podatnik ma numer indentyfikacyjny tzw. cod unic de inregistrare (CUI), który stanowi odpowiednik polskiego NIP-u. Ten kod nadają oddziały terenowe Narodowej Agencji ds. Administracji Podatkowej (ANAF).

 

Urzędowe koszty rejestracji sp. z o.o. to ok 750 RON (Rejestr Handlowy) oraz tłumaczenia i koszty notariusza (koszty mogą się różnić w zależności od biura, notariusza lub tłumacza). Koszty prowadzenia działalności gospodarczej są indywidualne, ponieważ będą zależeć w dużej mierze od typu prowadzonej działalności. Nie ma różnic pomiędzy obywatelami Rumunii czy Polski.

 

Wszystkie spółki prawa handlowego w Rumunii podlegają rejestracji w Rejestrze Handlowym (Registrul Comertului; www.onrc.ro), który nadzorowany jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Minimalny kapitał zakładowy dla spółki z o.o. to 200 RON. Minimalny kapitał zakładowy spółki akcyjnej to ekwiwalent 25 000 EUR, zmiany poziomu kwoty dokonuje rząd raz w ciągu 2 lat. Odpowiednikiem polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest SRL (Societate cu raspundere limitată).

 

Stawki podatkowe w Rumunii: PIT i CIT wynoszą 16 % a podatek VAT od stycznia 2017 r. wynosi 19%. Ponadto obniżona stawka VAT do wysokości 9% obowiązuje na leki przeznaczone dla ludzi i zwierząt, podręczniki, książki, gazety i czasopisma, za wyjątkiem przeznaczonych do reklamy, zakwaterowanie w sektorze hotelowym lub innych o podobnej funkcji, łącznie z wynajmowaniem terenów campingowych, prawo wstępu do zamków, muzeów, domów pamiątkowych, zabytków historycznych, architektonicznych i archeologicznych, ogrodów zoologicznych i botanicznych, na targi i wystawy, protezy i produkty ortopedyczne oraz żywność ( więcej informacji na stronie https://romania.trade.gov.pl/pl/podatki-cla/czego-wymaga-fiskus/6167,vat.html )

 

W Rumunii nie ma dokładnego odpowiednika jednoosobowej działalności gospodarczej. Istnieją 3 możliwości tzw. Persoana fizica autorizata (PFA) – samozatrudnienie (osoba upoważniona do prowadzenia każdej formy działalności gospodarczej dozwolonej przez prawo, wykorzystując przede wszystkim swoją siłę roboczą. Działalność regulowana przez O.U.G 44/2008 http://www.onrc.ro/documente/legislatie/OUG_Nr_44_2008.pdf), lub

mikroprzedsiębiorstwo, rumuńskie SRL microintreprindere, w odróżnieniu od SRL macro, gdzie podatek od dochodu wynosi 16% (impozit pe profit). W przypadku mikroprzedsiębiorców nie zatrudniających pracowników podatek od przychodu (impozit din venituri) wynosi 3%. Dla firmy zatrudniającej jednego lub więcej pracowników stawka  podatku od przychodu wynosi 1%.

 

Od 1 lutego 2017 r. próg do którego firma ma status mikroprzedsiębiorstwa wynosi 500 tys. euro.

 

W przypadku PFA opłacany jest podatek od przychodu netto w wysokości 16% (16% pe venitul net realizat). Ponadto, ta kategoria podatników opłaca obowiązkowe składki na ubezpieczenie społeczne (CAS – Contributia la pensie) 10,5% oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne (CASS – contributia la sanatate) 5,5%. W sumie 32% w przypadku PFA. Oprócz tych dwóch obowiązkowych składek, istnieją pewne składki opcjonalne jak składki na ubezpieczenie od bezrobocia – 0,5% (CFS), ubezpieczenia w razie wypadków przy pracy i chorób zawodowych od 0,15% do 0,4% w zależności od kodu działalności oraz składki na fundusz zwolnień lekarskich 0,85% (FNUASS).

 

Pracownik:

Zgodnie z prawem rumuńskim potrącenia z tytułu zatrudnienia pracownika wyglądają następująco:

10,5% Contributia la Asigurarile Sociale (CAS) – składka na ubezpieczenie społeczne

0,5 % Contributia la Fondul de Somaj (CFS) – składka na fundusz bezrobocia

5.5% Contributia la Asigurarile Sociale de Sanatate (CASS) – składka na ubezpieczenie zdrowotne

16% Impozit pe venit - podatek dochodowy

 

Pracodawca:

15,8%, 20,8 % lub 25,8% Contributia la Asigurarile Sociale – składki na ubezpieczenie społeczne (w zależności od rodzaju pracy)

0,15% - 0,85% Contributia la Fondul de Accidente de Munca si Boli Profesionale - Składka na fundusz wypadków przy pracy i chorób zawodowych

5,2% Contributia la Asigurari Sociale de Sanatate - ubezpieczenie zdrowotne

0,5% Contributia la Fondul de Somaj – składka na fundusz bezrobocia

0,85% Contributia la Fondul de Concedii si Indemnizatii fundusz zwolnienia lekarskiego

0,25% Contributia la Fondul de Garantare al Platii Creantelor Salariale - wkład do funduszu gwarancyjnego dla zaspokojenia roszczeń płacowych

 

Informacje dostępne są również na naszej stronie internetowej w zakładce Rumunia – Przewodnik po rynku https://romania.trade.gov.pl/pl/rumunia/przewodnik-po-rynku , do zapoznania się z którą serdecznie zapraszamy.

Informacje m.in. odnośnie

- form prowadzenia działalności gospodarczej https://romania.trade.gov.pl/pl/rumunia/przewodnik-po-rynku/150632,formy-prowadzenia-dzialalnosci-gospodarczej-.html

- system podatkowy https://romania.trade.gov.pl/pl/rumunia/przewodnik-po-rynku/150997,system-podatkowy-w-rumunii.html

- rejestracja firmy https://romania.trade.gov.pl/pl/rumunia/przewodnik-po-rynku/150639,rejestracja-firmy-w-rumunii.html (Ustawowy czas rejestracji spółki to 30 dni, choć proces ten może trwać dłużej (w zależności od branży, w której będzie działać dana firma i związanych z tym pozwoleń)).

 

W ciągu 30 dni od założenia firmy należy złożyć deklarację podatkową w Urzędzie Skarbowym. W Rumunii polityką fiskalną zajmuje się Narodowa Agencja Administracji Podatkowej ANAF.

 

Do chwili obecnej brak jest możliwości rejestracji firmy przez internet.

 

Rejestracja spółki jest zdecydowanie łatwiejsza przez biuro konsultingowe pomagające w założeniu firmy w Rumunii, taki też sposób rekomendujemy.

 

WPHI Bukareszt

 

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Meble ogrodowe

Na świeżym powietrzu chcesz nie tylko spacerować, ale także odpoczywać, zwłaszcza jeśli masz wła...
Polska - SZCZECIN 2022-01-20 Dodał: Adam grabowski Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT Zobacz ofertę

Google Ads

Google Ads to coś, o czym słyszał niemal każdy początkujący biznesmen, który dopiero co założył s...
Polska - SZCZECIN 2022-01-20 Dodał: Adam grabowski Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT Zobacz ofertę

Kontenery morskie

Ile waży pusty kontener morski? To pytanie zadaje każdy, kto zaczyna przygodę z transportem mors...
Polska - SZCZECIN 2022-01-20 Dodał: Adam grabowski Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert