Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuNabywanie/ wynajem nieruchomości

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Julianna Jurasek | 2017-01-16 11:47:52
wynajem nieruchomosci, zakup nieruchomości, rumunia

czy mogę kupić/ wynająć nieruchomość w Rumunii

Nabywanie/wynajem nieruchomości

Nabycie ziemi (w tym ziemi rolnej) przez cudzoziemców jest w Rumunii zabronione ustawowo. Po wejściu Rumunii do UE od 1 stycznia 2007 roku wprowadzono 5-cio letni okres przejściowy, podczas którego zakaz ten obowiązywał. W przypadku ziemi rolnej okres przejściowy wynosi 7 lat. Derogacja 5-letnia wygasła i od 1 stycznia 2012 obywatele polscy mogą bez przeszkód dokonywać zakupu ziemi w Rumunii na cele inwestycyjne i na tzw. „drugą siedzibę”.

Zakup nieruchomości rolnej pozostaje pod ochroną do 1 stycznia 2014r. Zakaz zakupu ziemi można obejść zakładając w Rumunii spółkę, np. z o.o., ponieważ podmiot rumuński (a takim podmiotem jest również spółka założona w Rumunii ze 100% kapitałem zagranicznym) może nabywać ziemię bez ograniczeń.

Osoby zainteresowane nabyciem lub dzierżawą ziemi rolnej mogą się zgłosić do rumuńskiego odpowiednika Agencji Nieruchomości Rolnych czyli do Agencji Nieruchomości Państwowych (Agenţia Domeniilor Statului), działającej przy rumuńskim Ministerstwie Rolnictwa, Leśnictwa i Rozwoju Wsi, www.domeniilestatului.ro. Zajmuje się ona dzierżawą gruntów rolnych należących do rumuńskiego Skarbu Państwa (na stronie znajduje się m.in. lista tego typu gruntów wraz z danymi teleadresowymi terenowych oddziałów Agencji zajmujących się bezpośrednią obsługą firm zainteresowanych dzierżawą).

 

Ciekawym i relatywnie miarodajnym źródłem informacji nt. rumuńskiego rynku nieruchomości jest strona http://www.romaniarealestate.ro, która gromadzi oferty z kilkuset agencji pośrednictwa handlu nieruchomościami.

 

Lista firm pośrednictwa handlu nieruchomościami dostępna jest na stronie http://www.imobiliare.ro/agentii

 

Strona prowadzi także dane nt. ofert wynajmu lokali i powierzchni w wybranych miastach Rumunii. Pozwala to na zorientowanie się w cenach wynajmu interesujących lokali.

 

W Rumunii agencje pośrednictwa zwyczajowo pobierają jako opłatę za usługę zarówno od właściciela jak i od wynajmującego mieszkanie 50% jednomiesięcznego czynszu. W przypadku sprzedaży nieruchomości stawka dla agencji może sięgnąć 2-3% wartości nieruchomości.