Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuNad Dunajem, u podnóża Karpat

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-22 11:56:16
rumunia, bukareszt, ludność

Rumunia jest krajem karpackim, naddunajskim, z dostępem do Morza Czarnego. Leży w strefie aktywności sejsmicznej.

Rumunia to kraj południowo-wschodniej Europie, u nasady Półwyspu Bałkańskiego. Jej granice o łącznej długości 3152,9 km w dużej części są naturalne. Na południu granicę w większości stanowi Dunaj, na północy częściowo Karpaty, na wschodzie rzeka Prut, a 245 km granicy południowo-wschodniej to wybrzeże Morza Czarnego.

 

Karpaty decydują o podziale Rumunii na podstawowe krainy historyczno-geograficzne, PAP

 

Ukształtowanie terenu jest urozmaicone, głównym jego elementem są Karpaty. To właśnie one decydują o podziale Rumunii na podstawowe krainy historyczno-geograficzne. Rumunia graniczy z pięcioma krajami: od południa z Bułgarią (631,3 km), od południowego-zachodu z Serbią (546,4 km), od zachodu z Węgrami (448 km), natomiast od północy i wschodu z Ukrainą (649,4 km) i Mołdawią (681,3 km).

Rumunia ma umiarkowany klimat kontynentalny, z czterema porami roku. Efekt cieplarniany coraz bardziej wpływa na zniwelowanie różnic klimatycznych na terenach pomiędzy Karpatami i Dunajem i ograniczenie pór roku do dwóch – lata i zimy.

Lata są coraz gorętsze, ze średnimi temperaturami 24 – 26 C; często temperatura dochodzi do 42 C. Zimy są mroźne, śnieżne - szczególnie w górach temperatura spada poniżej – 20 C. Coraz częściej Rumunię nawiedzają powodzie, susze - szczególnie na południu i wschodzie kraju, oraz gwałtowne mrozy, w centrum dochodzące nawet do – 30 C.

Rumunia położona jest w strefie aktywności sejsmicznej, podzielonej przez specjalistów na sześć grup: A, B, C, D, E i F, które odpowiadają stopniom: 9, 8, 7, 6 międzynarodowej skali natężenia wstrząsów. Bukareszt leży w strefie C.

Kraj objęto systemem monitoringu sejsmicznego, który pozwala na wczesne wykrywanie zagrożeń. Wprowadzono też specjalną ustawę „Normatyw projektowy P 100” (Normativul de proiectare P 100), która określa zasady projektowania budynków i  ich zabezpieczenie przed wstrząsami. 

 

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Work trousers Jordan

Composition of the material 65% polyester 35% cotton, weight 280. Reinforced knees with the possi...
Polska - WĘGRÓW 2021-09-15 Dodał: Paula Zdunek Media i reklama, Budownictwo, Produkcja mebli, Produkcja pozostałych maszyn, Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

Work trousers Jordan

Composition of the material 65% polyester 35% cotton, weight 280. Reinforced knees with the possi...
Polska - WĘGRÓW 2021-09-15 Dodał: Paula Zdunek Media i reklama, Budownictwo, Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Leather Gloves Tokyo

Our soft grain Leather Driving Gloves to provide protection during a variety of activities incl...
Polska - WĘGRÓW 2021-09-15 Dodał: Paula Zdunek Handel, Transport i logistyka, Budownictwo, Energia i surowce odnawialne, Meble Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert