Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKE: Rumunia na dobrej drodze we wdrażaniu standardów prawa

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-22 11:50:36
rumunia, bukareszt, ludność

Rumunia jest na dobrej drodze, jeśli chodzi o wdrażanie zasad rządów prawa, zapewnienie niezawisłości sądów oraz walkę z korupcją i przestępczością zorganizowaną - ocenia Komisja Europejska.

Komisja Europejska chwali Rumunię za postępy dokonane w ostatnim roku i zwraca uwagę, że w przypadku Bułgarii były one niezadowalające.

"Polityczna niepewność i inne wyzwania sprawiły, że wdrażanie reform było w Bułgarii trudnym zadaniem. Pozytywnym aspektem jest to, że w wielu obszarach ustalono problemy i sposoby ich rozwiązania" - podkreślił cytowany w komunikacie wiceszef KE ds. lepszych regulacji i rządów prawa Frans Timmermans.

 

 

Komisja przyznaje, że do braku wdrażania reform wyraźnie przyczynił się fakt, iż w okresie objętym sprawozdaniem Bułgaria miała trzy rządy i przeżyła kryzys parlamentarny. Doceniono, że obecny gabinet i parlament podjęły ważne kroki w celu przyjęcia strategii reformy sądownictwa.

Z kolei w przypadku Rumunii Komisja wskazała, że działania podjęte przez tamtejsze sądy i inne instytucje pozwoliły utrzymać "imponującą dynamikę" w walce z korupcją na wysokim szczeblu. To z kolei przełożyło się na wzrost zaufania rumuńskiego społeczeństwa do wymiaru sprawiedliwości jako takiego.

Z negatywną oceną spotkały się za to prace nad kodeksami postępowania cywilnego i karnego. KE podkreśliła, że nadal obawy budzą niespójne orzeczenia sądowe. Podkreślono też, że wciąż brak obiektywnych kryteriów do pociągnięcia parlamentarzystów do odpowiedzialności karnej. "Parlament dostarczył przykładów niechęci do stosowania ostatecznych wyroków sądów lub decyzji Trybunału Konstytucyjnego" - zauważyła KE.

W 2013 r. rumuńskie służby antykorupcyjne przekazały wymiarowi sprawiedliwości sprawy ponad 1000 osób, w tym sześciu byłych ministrów, posłów, 34 merów, 25 przedstawicieli prawa, dziesiątków policjantów i celników. W ubiegłym roku pion antykorupcyjny badał 200 spraw z udziałem 800 osób, w tym ośmiu posłów i 10 byłych ministrów. Wydano około 1000 wyroków skazujących, skonfiskowano majątki o wartości 150 mln euro. Na pozbawienie immunitetu czekało pięciu posłów.

W więzieniu znaleźli się m.in.: były premier Adrian Nastase, skazany za prywatyzację państwowego majątku po zaniżonej cenie, a także polityk, biznesmen i magnat medialny Dan Voiculescu, skazany za pranie brudnych pieniędzy i oszukańczą prywatyzację instytutu rolniczego.

Tymczasem w Bułgarii wciąż nie ma wyroków w sprawie przedstawicieli władz podejrzanych o korupcję. Bułgarski odpowiednik Voiculescu, Delian Peewski, jest posłem trzeciej kadencji. W prokuraturze i we władzach sądowniczych ciągle dochodzi do skandali. Jeden z ostatnich z ubiegłego roku wybuchł, gdy zgubiono ważne dowody rzeczowe w sprawie o nadużycie władzy i handel wpływami przez byłego szefa komisji ds. zwalczania konfliktu interesów Filipa Złatanowa oraz manipulowano wyborem sędziego, któremu miano powierzyć sprawę dotyczącą upadłości banku KTB.

Bułgarski rząd koalicyjny Bojko Borysowa zaproponował na wysokie stanowiska osoby skompromitowane, przeciwko którym toczą się dochodzenia. Byłego szefa MSW Cwetana Cwetanowa, zamieszanego w głośną sprawę podsłuchową i skazanego w pierwszej instancji na cztery lata pozbawienia wolności, wybrano na członka parlamentarnej komisji ds. kontroli nad podsłuchami.

Raporty na temat Bułgarii i Rumunii opublikowano w ramach tzw. Mechanizmu Oceny i Kontroli, oceniającego postępy obu krajów w dziedzinie sprawiedliwości, walki z przestępczością i korupcją. Mechanizm Oceny i Kontroli dotyczy tych dwóch państw, bo w czasie przyjmowania ich do UE w 2007 r. nadal istniały obawy, że nie zdążyły wystarczająco dostosować się do standardów unijnych.

Choć raporty nie mają bezpośredniego związku ze staraniami obu krajów o wejście do strefy Schengen, dla niektórych państw członkowskich są argumentem za tym, by ten proces jeszcze opóźnić.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Work trousers Jordan

Composition of the material 65% polyester 35% cotton, weight 280. Reinforced knees with the possi...
Polska - WĘGRÓW 2021-09-15 Dodał: Paula Zdunek Media i reklama, Budownictwo, Produkcja mebli, Produkcja pozostałych maszyn, Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

Work trousers Jordan

Composition of the material 65% polyester 35% cotton, weight 280. Reinforced knees with the possi...
Polska - WĘGRÓW 2021-09-15 Dodał: Paula Zdunek Media i reklama, Budownictwo, Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Leather Gloves Tokyo

Our soft grain Leather Driving Gloves to provide protection during a variety of activities incl...
Polska - WĘGRÓW 2021-09-15 Dodał: Paula Zdunek Handel, Transport i logistyka, Budownictwo, Energia i surowce odnawialne, Meble Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert