Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKto rządzi krajem

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-22 11:58:32
rumunia, administracja, parlament, prezydent, rząd

Rumunia to republika o ustroju parlamentarno – gabinetowym, ważną rolę odgrywa ośrodek prezydencki.

Głową państwa jest prezydent, wybierany w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i tajnych na pięcioletnią kadencję. Prezydent reprezentuje państwo i stoi na straży niepodległości, jedności i integralności terytorialnej kraju, konstytucji i prawidłowego funkcjonowania władz publicznych. Uczestniczy w posiedzeniach Rady Europejskiej.

 

 

Parlament rumuński jest dwuizbowy: w Izbie Deputowanych (Camera Deputaţilor) zasiada teraz 396 deputowanych, w Senacie – 173 senatorów. Liczba ta nie jest stała. Obie izby wybierane są co cztery lata w wyborach tajnych, równych, bezpośrednich i proporcjonalnych.

Liberalna ordynacja wyborcza gwarantuje w parlamencie miejsca przedstawicielom mniejszości narodowych (w sumie 18 mandatów, w tym jeden dla przedstawiciela mniejszości polskiej). Jedynie mniejszość węgierska wystawia kandydatów w „normalnym” trybie i pokonywała dotychczas w każdych wyborach pięcioprocentowy próg wyborczy.

 

źródło: MSZ, MG