Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRumunia rozpoczęła dostarczanie gazu do Mołdawii

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-22 12:12:41
rumunia, mołdawia, energetyka, gospodarka, gaz

Rumunia rozpoczęła na początku marca 2015 r. dostarczanie gazu do Mołdawii, co pozwoli temu krajowi na ograniczenie zależności surowcowej od Rosji. Do tej pory jedynym dostawcą gazu do Mołdawii był rosyjski koncern Gazprom.

"Po raz pierwszy gaz płynie z Zachodu na Wschód" - powiedziała minister spraw zagranicznych i integracji europejskiej Mołdawii Natalia Gherman w czasie wizyty w Bukareszcie.

43-kilometrowy gazociąg łączący rumuńskie miasto Jassy i mołdawskie Ungeny, zbudowany przy pomocy Unii Europejskiej, ma przepustowość 1,5-2 mld metrów sześciennych rocznie. Planowana jest także budowa ok. 100-kilometrowej odnogi do Kiszyniowa, stolicy Mołdawii.

 

 

Ma on przesyłać 50 mln m sześciennych surowca rocznie; zapotrzebowanie Mołdawii wynosi rocznie 1,2 mld m sześciennych gazu, które obecnie pokrywają dostawy z Gazpromu. Samozwańcza republika Naddniestrza leżąca na wschodzie Mołdawii, gdzie znajduje się znaczna część przemysłu, zużywa sama około miliarda metrów sześciennych surowca w ciągu roku.

Rumunia wydobywa ok. 11 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie, a dodatkowe 2,5 mld sprowadza z Rosji. Zużycie w minionych latach zdecydowanie spadło, sięgając 12 mld metrów sześciennych surowca w 2013 roku - wobec 18 mld sprzed wybuchu kryzysu gospodarczego.

Według ekspertów dostawy z Rumunii będą mogły pokryć jedynie 20 proc. mołdawskiego zapotrzebowania na gaz i Mołdawia nadal będzie musiała w znacznym stopniu liczyć na rosyjski gaz.

Źródło: PAP
Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Zapalniczki reklamowe

Palaczy wśród klientów każdej firmy nie brakuje, a zapalniczki reklamowe z wymiennymi wkładami i ...
Polska - ŻARY 2019-12-12 Dodał: Adam Burzyński Handel, Media i reklama Zobacz ofertę

Torby papierowe z nadrukiem

Zdecydowanie najtańsze w naszej ofercie, ale równie dobre torby papierowe z nadrukiem graficznym ...
Polska - ŻARY 2019-10-08 Dodał: Adam Burzyński Handel Zobacz ofertę

Smycze reklamowe

Są pomocne w przechowywaniu pod ręką kluczy, pendrive’ów czy telefonów, ponadto pozwalają rozpozn...
Polska - ŻARY 2019-09-24 Dodał: Adam Burzyński Handel Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert