Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRumunia chce dołączyć do strefy EURO

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Julianna Jurasek | 2017-05-10 12:15:12
rumunia chce dołączyć do strefy euro

Wphi Bukareszt, strefa EURO, Rumunia

Rząd rumuński przyjął memorandum, Program Konwergencji 2017-2020, tj. dokument potwierdzający zobowiązanie Rumunii do przystąpienia do strefy euro.

Założenia przyjęte w programie obejmują m.in. wprowadzenie mechanizmu podziału podatku VAT. Przedsiębiorstwa państwowe będą wpłacać do budżetu państwa, jako dywidendy, co najmniej 90% osiągniętych zysków i obniżone zostaną do 10% wydatki operacyjne instytucji publicznych. Dodatkowe środki objęte Programem Konwergencji zapewnią, że deficyt budżetowy będzie odpowiadał progowi 3% przewidzianemu w Pakcie na rzecz Stabilności i Wzrostu i będzie spełniał wymogi Komisji Europejskiej. Program konwergencji opiera się na uaktualnionych danych makroekonomicznych na lata 2017-2020, które zakładają wzrost gospodarczy w wysokości 5,2% w 2017 r., a średnioroczny wzrost w wysokości 5,6% w okresie 2018-2020. Jednocześnie dług publiczny liczony według metodologii UE ma pozostać poniżej 40% PKB w całym okresie objętym projekcją. Wg. rządu rumuńskiego zobowiązanie do przyjęcia waluty euro jest nadal ważną kwestią przy wdrażaniu skutecznych i spójnych polityk budżetowych, strukturalnych i instytucjonalnych w celu zapewnienia trwałej konwergencji (przychód / mieszkańca) oraz zwiększenia konkurencyjności gospodarki rumuńskiej. Jeśli chodzi o realną konwergencję, mierzoną wg. średniej UE (UE-28) produktu krajowego brutto na jednego mieszkańca, wyrażoną pod względem siły nabywczej, istnieje realna perspektywa, że ​​do 2020 r. Rumunia osiągnie 70% średniej europejskiej , w porównaniu do 57,1% zanotowanej w 2015 r.