.
Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPolsko-rumuńskie konsultacje gospodarcze

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Julianna Jurasek | 2016-09-26 11:16:49
polsko-rumuńska konsultacja, współpraca dwustronna, rozwój infrastruktury transportowej


Rozszerzenie współpracy dwustronnej, szczególnie w kontekście rozwoju infrastruktury transportowej oraz wspólnych inicjatyw na rynkach wschodnich były tematem polsko-rumuńskich konsultacji gospodarczych. Polskę reprezentował wiceminister Radosław Domagalski – Łabędzki.

wiceminister na polsko-rumuńskich konsultacjach

Rumunia jest krajem otwartym dla polskich eksporterów i inwestorów, co pozwala naszym przedsiębiorcom rozwijać się na tym rynku, co wpisuje się również w założeniaPlanu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju w kontekście umiędzynarodowienia polskiej gospodarki.

Spotkanie Ministrów dotyczyło możliwości rozszerzenia współpracy dwustronnej, szczególnie w kontekście rozwoju Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T) oraz wspólnych inicjatyw na rynkach wschodnich.

Rumunia wyraziła zainteresowanie współpracą w ramach V-4 + 4, której obecnie przewodniczy Polska. Pomocne mogą być doświadczeniami polskiej Prezydencji w UE oraz wiedza z zakresu systemów promocji gospodarczej.

Polska bardzo dynamicznie rozwija stosunki gospodarcze z Rumunią, co przekłada się na coroczny wzrost dochodów z transakcji dla obu krajów. W 2015 r. polsko-rumuńska wymiana handlowa wyniosła prawie 4,5 mld euro, co stanowi wzrost o 11% w stosunku do roku ubiegłego. Polski eksport na rynek rumuński wyniósł prawie 3 mld euro (wzrost o 13%), a polski import osiągnął wartość ok 1,5 mld euro (wzrost o 8%). W 2015 r. w wymianie handlowej z Rumunią, Polska zanotowała dodatnie saldo w wysokości 1,5 mld euro.

Siedem miesięcy 2016 r. także przyniosło znaczący wzrost polskiego eksportu. Osiągnął on wartość 1, 5 mld euro. Import to ponad 700 mln euro, a obroty wyniosły ponad 2 mld euro.Wysoka jest również wartość polskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Rumunii, która, według danych NBP z końca 2014 roku, wynosiła 500 mln euro.

Polsko-rumuńskie konsultacje gospodarcze odbyły się 21 września br. w Warszawie.

Źródło: M.R.