Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuCła

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-22 12:51:07
rumunia, podatki, cła

Wraz z wejściem Rumunii do UE zniesiono ograniczenia i bariery celne w dostępie do rynku dla polskich i unijnych towarów. Zliberalizowano dostęp do rynku usług – w dwustronnych relacjach obowiązują unijne zasady wspólnego rynku: swobodny przepływ towarów, usług, osób i kapitału.

Wolne obszary celne

W Rumunii działa sześć wolnych obszarów celnych:

  1. Sulina – http://www.azlsulina.3x.ro/
  2. Galati – http://www.angelfire.com/mi2/zlg/
  3. Braila - http://zonalibera.braila.astral.ro/index.php
  4. Giurgiu - http://www.zlg.ro
  5. Curtici - http://freezone.arad.ro/index_ro.htm
  6. Constanta - http://www.ccina.ro/en/zl.php
     

Wolny obszar celny (inaczej strefa wolnocłowa) to strefa wyłączona z obszaru celnego danego państwa. Nadal jednak podlega jego administracji i ustawodawstwu. W strefie można dokonywać obrotu towarami, bez konieczności dokonywania rozliczeń celnych.

Wraz z przystąpieniem Rumunii do UE wolne obszary celne przestały być atrakcyjne dla większości firm polskich, gdyż zniesiono tym samym zobowiązania celne pomiędzy Polską i Rumunią.

Niemniej jednak nadal można wykorzystywać strefy wolnocłowe przy sprowadzaniu towaru spoza UE, np. z Chin lub Indii. W strefie można składować towar poza obszarem celnym Rumunii, bez konieczności zapłacenia cła za całość towaru, a jedynie sukcesywne go opłacać po wywozie partii przeznaczonych do bezpośredniej sprzedaży. Strefę można wykorzystywać też na przepakowanie towaru, zmianę etykiet lub przetworzenie.