Rodzaje podatków
- CIT
- PIT
- VAT
- akcyza
- lokalne
Zgodnie z dokumentem zwolnienie z CIT obejmuje (do końca 2016 r.) część zysków przeznaczanych przez firmy na inwestycje w urządzenia technologiczne, maszyny i instalacje.
Płatnikami CIT są zarówno przedsiębiorstwa rumuńskie – od dochodów uzyskanych zarówno w Rumunii, jak i poza jej granicami, jak również przedsiębiorstwa zagraniczne – w odniesieniu do ich dochodów uzyskanych z działalności na terenie Rumunii.
Podatek dochodowy od mikroprzedsiębiorstw (obroty roczne poniżej 100 tys. euro) wynosi 3 proc. ich przychodu. W odniesieniu do osób fizycznych wprowadzono następujące kategorie podatników:
- osoby fizyczne ze stałym miejscem zamieszkania
- osoby fizyczne bez stałego miejsca zamieszkania, które rozwijają niezależną działalność za pośrednictwem stałej siedziby w Rumunii,
- osoby fizyczne bez stałego miejsca zamieszkania, które rozwijają zależne działalności w Rumunii
- osoby fizyczne bez stałego miejsca zamieszkania, które otrzymały specyficzne dochody. Podatek od zysków kapitałowych wynosi również 16 proc.
Akcyza
Akcyzą w Rumunii są obłożone: alkohol, tytoń i wyroby tytoniowe, paliwa i surowce energetyczne, energia elektryczna, kawa, futra naturalne, wyroby z kryształu, perfumy i wyroby perfumeryjne, biżuteria oraz broń.
Podatki lokalne
Władze lokalne w Rumunii również mają prawo nakładać własne podatki i określać ich wielkość. Dotyczą one terenów, budynków, środków transportu, opłat za wydawanie pozwoleń i certyfikatów, opłat od reklam, opłat od organizowanych spektakli i imprez, opłat hotelowych i innych.