Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuCzego wymaga fiskus

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-22 12:46:33
rumunia, podatki, vat

W 2014 r. stawki PIT i CIT w Rumunii były na poziomie 16 proc.

 

 

 

Rodzaje podatków

  •  CIT
  •  PIT
  •  VAT
  •  akcyza
  •  lokalne

Zgodnie z dokumentem zwolnienie z CIT obejmuje (do końca 2016 r.) część zysków przeznaczanych przez firmy na inwestycje w urządzenia technologiczne, maszyny i instalacje.

Płatnikami CIT są zarówno przedsiębiorstwa rumuńskie – od dochodów uzyskanych zarówno w Rumunii, jak i poza jej granicami, jak również przedsiębiorstwa zagraniczne – w odniesieniu do ich dochodów uzyskanych z działalności na terenie Rumunii.

Podatek dochodowy od mikroprzedsiębiorstw (obroty roczne poniżej 100 tys. euro) wynosi 3 proc. ich przychodu. W odniesieniu do osób fizycznych wprowadzono następujące kategorie podatników:

  • osoby fizyczne ze stałym miejscem zamieszkania
  • osoby fizyczne bez stałego miejsca zamieszkania, które rozwijają niezależną działalność za pośrednictwem stałej siedziby w Rumunii,
  • osoby fizyczne bez stałego miejsca zamieszkania, które rozwijają zależne działalności w Rumunii
  • osoby fizyczne bez stałego miejsca zamieszkania, które otrzymały specyficzne dochody. Podatek od zysków kapitałowych wynosi również 16 proc.

 

Akcyza

 

Akcyzą w Rumunii są obłożone: alkohol, tytoń i wyroby tytoniowe, paliwa i surowce energetyczne, energia elektryczna, kawa, futra naturalne, wyroby z kryształu, perfumy i wyroby perfumeryjne, biżuteria oraz broń.

 

Podatki lokalne

 

Władze lokalne w Rumunii również mają prawo nakładać własne podatki i określać ich wielkość. Dotyczą one terenów, budynków, środków transportu, opłat za wydawanie pozwoleń i certyfikatów, opłat od reklam, opłat od organizowanych spektakli i imprez, opłat hotelowych i innych.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Sprzedaż maszyn

Sprzedaż urządzeń spawalniczych Sprzedaż spawarek Sprzedaż akcesoriów spawalniczych Sprzedaż m...
Polska - KOMORNIKI 2021-02-17 Dodał: Użytkownik Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Automaty wydające, vendingowe

ASD Systems - Producent automatów wydających. Automaty wydające i autorska aplikacja IDS wspomag...
Polska - BIELSKO-BIAŁA 2021-02-16 Dodał: HUBERT WRÓBLEWSKI Handel, IT/ICT, Produkcja pozostałych maszyn, Maszyny i urządzenia, Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

sprzedaż fotowoltaiki

SOLAR Free Energy specjalizuje się w nowoczesnych systemach solarnych - od projektu, po montaż i ...
Polska - Warszawa 2021-02-12 Dodał: Karol Wójcik Budownictwo, Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska, Energia i surowce odnawialne Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert