Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuCzego wymaga fiskus

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-22 12:46:33
rumunia, podatki, vat

W 2014 r. stawki PIT i CIT w Rumunii były na poziomie 16 proc.

 

 

 

Rodzaje podatków

  •  CIT
  •  PIT
  •  VAT
  •  akcyza
  •  lokalne

Zgodnie z dokumentem zwolnienie z CIT obejmuje (do końca 2016 r.) część zysków przeznaczanych przez firmy na inwestycje w urządzenia technologiczne, maszyny i instalacje.

Płatnikami CIT są zarówno przedsiębiorstwa rumuńskie – od dochodów uzyskanych zarówno w Rumunii, jak i poza jej granicami, jak również przedsiębiorstwa zagraniczne – w odniesieniu do ich dochodów uzyskanych z działalności na terenie Rumunii.

Podatek dochodowy od mikroprzedsiębiorstw (obroty roczne poniżej 100 tys. euro) wynosi 3 proc. ich przychodu. W odniesieniu do osób fizycznych wprowadzono następujące kategorie podatników:

  • osoby fizyczne ze stałym miejscem zamieszkania
  • osoby fizyczne bez stałego miejsca zamieszkania, które rozwijają niezależną działalność za pośrednictwem stałej siedziby w Rumunii,
  • osoby fizyczne bez stałego miejsca zamieszkania, które rozwijają zależne działalności w Rumunii
  • osoby fizyczne bez stałego miejsca zamieszkania, które otrzymały specyficzne dochody. Podatek od zysków kapitałowych wynosi również 16 proc.

 

Akcyza

 

Akcyzą w Rumunii są obłożone: alkohol, tytoń i wyroby tytoniowe, paliwa i surowce energetyczne, energia elektryczna, kawa, futra naturalne, wyroby z kryształu, perfumy i wyroby perfumeryjne, biżuteria oraz broń.

 

Podatki lokalne

 

Władze lokalne w Rumunii również mają prawo nakładać własne podatki i określać ich wielkość. Dotyczą one terenów, budynków, środków transportu, opłat za wydawanie pozwoleń i certyfikatów, opłat od reklam, opłat od organizowanych spektakli i imprez, opłat hotelowych i innych.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Work trousers Jordan

Composition of the material 65% polyester 35% cotton, weight 280. Reinforced knees with the possi...
Polska - WĘGRÓW 2021-09-15 Dodał: Paula Zdunek Media i reklama, Budownictwo, Produkcja mebli, Produkcja pozostałych maszyn, Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

Work trousers Jordan

Composition of the material 65% polyester 35% cotton, weight 280. Reinforced knees with the possi...
Polska - WĘGRÓW 2021-09-15 Dodał: Paula Zdunek Media i reklama, Budownictwo, Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Leather Gloves Tokyo

Our soft grain Leather Driving Gloves to provide protection during a variety of activities incl...
Polska - WĘGRÓW 2021-09-15 Dodał: Paula Zdunek Handel, Transport i logistyka, Budownictwo, Energia i surowce odnawialne, Meble Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert